Netradičné vzdelávacie a zábavné aktivity – Legáreň / 0948 60 43 43

5 malých veľkých tipov pre dobrých rodičov

5 malých veľkých tipov pre dobrých rodičov
15. januára 2021 Braňo Švec

Mať deti je ako poslať sám sebe list z tej najkrajšej budúcnosti, akú si viete predstaviť. Krásny citát, ktorý znie až romanticky, ale vychovávať deti nie je vždy práve romantika. 🙂

Žiadna škola nás totiž nenaučí ako ich vychovávať, žiadna nás nepripraví na rodičovstvo. Existujú síce kamarátky, babky a aj modrý koník – ale vieme, že informácie, ku ktorým sa cez tieto kanály dostaneme, sú aktuálne a správne?

Svet sa rýchlo mení, vedecké poznatky sú čoraz hlbšie, ale zároveň je čoraz ťažšie sa vo svete preplnenom informáciami orientovať. Preto na začiatok ponúkam niekoľko rád a tipov, ktoré vlastne ani nie sú rady ani tipy. Veď čítajte sami:

1. Neexistuje nič také ako univerzálna rada pre rodičov. Poznajte svoje dieťa, teda trávte s ním mnoho AKTÍVNEHO času. A keď budete hocikde čítať rady pre rodičov, vezmite si z toho to, čo je pre vaše dieťa vhodné.

2. V súčasnosti už s určitosťou máme pomerne dosť poznatkov o tom, ako funguje ľudský mozog v ranom detstve. Preto skôr ako rady a názory dajte na fakty. Neverte všetkému, čo prečítate. Ak je aj názor myslený akokoľvek dobre, nemusí fungovať na vašom dieťati to, čo funguje inej mamičke. Ak však budete veriť vedeckému faktu, bude fungovať aj na vašich deťoch.

3. Nechváľte deti za to, že niečo zvládli. Vďaka tomu budú menej ochotne pracovať na náročnejších úlohách. Radšej chváľte ich úsilie. Chváliť snahu je perfektnou formou motivovania detí, čo vedia najmä v dánskej výchove. Ak si chcete prečítať viac o výchove detí v Dánsku, odporúčam túto knihu.

4. To, čo robíte s dieťaťom počas predškolského veku, hlboko ovplyvňuje jeho správanie a úspech v dospelosti. Deti, ktoré rodičia rozvíjali už od útleho veku najrôznejšími spôsobmi majú štatisticky viac peňazí, lepšie platené zamestnanie a páchajú menej trestných činov. Vedci dokonca vypočítali návratnosť týchto “investícií” – odhadujú, že za každé investované 1 € do ranného detstva sa v dospelosti vráti až 16 €.

5. Zapojte do výchovy a venovaniu sa dieťaťu sedliacky rozum. Čo je naozaj lepšie strávený čas – sledovanie televízie alebo skladanie stavebnice? Zabíjanie času na telefóne alebo zábavné učenie sa? Vy viete. Posúvajte deti smerom k tým aktivitám, ktoré sa vám zdajú ako prínosné – pre niekoho to môže byť napríklad šach, pre niekoho šport, pre niekoho finančná gramotnosť, cudzie jazyky, umenie, čítanie, kritické myslenie, poznávanie sveta alebo okolia, cestovanie – vyberte si to, čo je aj vám blízke a tomu sa venujte spoločne s deťmi.